Nie wiem jak wy, ale ja do nigdy nie brałam udziału w baby shower. Rodząc prawie 5 lat temu Helenkę nie myślałam o tym z różnych przyczyn. Teraz przy kolejnym dziecku, gdy tylko jedna z koleżanek przypomniała mi o czymś takim jak baby shower, postanowiłam ugryźć temat. Zwłaszcza, że wiem już z doświadczenia, że po porodzie nie prędko będzie okazja na swobodne spotkanie w większym gronie koleżanek bez dzieci.

baby shower, it's a boy

O co chodzi w baby shower?

Baby shower jest przyjęciem na cześć przyszłej mamy, podczas którego bliskie mamie kobiety obsypują ją „deszczem prezentów”, dzielą się doświadczeniem, radami, dają wsparcie i umilają jej ostatnie chwile przed porodem. Zwyczajowo odbywa się między 7 a 9 miesiącem ciąży. Nie jest to wbrew pozorom nowa świecka tradycja, ponieważ w krajach anglosaskich jest praktykowana od XVIII w. Również w wielu innych miejscach na świecie przyszłe mamy świętują w gronie innych kobiet przed narodzeniem dziecka- jak np. w Indiach, Kanadzie, Gwatemali, w Nepalu, w  społeczeństwach żydowskich.

baby shower ozdoby,

Zastanawiałam się jak powinna wyglądać taka impreza, więc poczytałam trochę w internecie i moje wnioski są następujące:

Jest to przyjęcie tylko dla kobiet, typu tea party, więc spotykamy się w godzinach dziennych, przed lub po południowych. Przy lekkich przekąskach typu fingerfoods oraz napojach bezalkoholowych( jest to przyjęcie ciężarnej i dziecka, wiec alkohol nijak nie pasuje do tej imprezy ). W słodkiej części fajnie się sprawdzają ładnie ozdobione cupcakes’y, które również robią za tematyczną dekorację no i główną dekoracją zazwyczaj jest jakiś spersonalizowany tort. Tutaj cukiernik może się wyszaleć artystycznie. 
Kto odpowiada za organizację babyshower ?
Dowiedziałam się, że tak jak z wieczorem panieńskim, tradycyjnie babyshower powinna organizować bliska przyszłej mamie kobieta, by ją odciążyć w często już męczących ostatnich miesiącach ciąży. Całe przyjęcie może być niespodzianką, oczywiście poza datą, by mama mogła się przygotować. Może być również ustalone odgórnie z główną bohaterką, ale organizacja ma być na głowie, przyjaciółki lub siostry. Ja postanowiłam sama zorganizować przyjęcie, ponieważ nie czułam, że mnie to obciąża. Upewniłam się tylko miesiąc przed, że termin będzie większości zaproszonym pasował.
Gdzie?

Wg. tego co się rozeznałam mamy 3 opcje:

Dom

Takie przyjęcie łatwo możemy zorganizować w domu. Może to być tez bardzo fajna opcja jeśli termin wypada w ciepłe miesiące i masz ogród. Plusy są takie, ze nie tracimy czasu na szukanie miejsca i odchodzą nam koszty lokalu. Jednak przygotowanie samodzielnie przyjęcia nawet w prostej wersji, to moim zdaniem za dużo pracy dla przyszłej mamy. Przyjęcie w domu sprawdzi się jeśli w przygotowaniu menu pomogą Ci przyjaciółki(wersja super ekonomiczna) albo skorzystasz z cateringu. Do przyozdobienia domu w klimacie babyshower bez trudu kupisz gadżety za niewielkie pieniądze bez wychodzenia z domu np. w PARTY BOX. Można tez zamówić ekipę która przyozdobi dom, czy ogród. Pamiętajcie by zwracać uwagę w sklepach internetowych czy balony są napełnione helem, czy do napełnienia.

Minus przyjęcia jest taki, że zostajesz w domu z całym bałaganem.

Kawiarnia, restauracja:

W Warszawie jest wiele lokali tego typu, które mają doświadczenie i gotowe oferty na baby shower. Ja właśnie wybrałam tę opcję. Było to dla mnie najwygodniejsze. Lokal, który wybrałam przygotował imprezę od A do Z. Do wyboru było kilka menu, obsługa zadbała o przyozdobienie sali, zamówienie i dostarczenie od swoich cukierników pysznych cupcakes-ów oraz tortu , przyozdobionych według moich wytycznych. Do dyspozycji miałyśmy na kilka godzin całą antresolę dla siebie oraz obsługę zajmującą się naszym przyjęciem. Najtrudniej po przyjęciu było zabrać masę prezentów 😉

baby shower, kawiarnia, przyozdobienie stołu i sali

Lokal typu studio, salka do wynajęcia.

Możecie wynająć salkę(czasami niektóre osiedla maja taką możliwość), albo jakieś studio fotograficzne. Wtedy przynosicie własne jedzenie – podobnie jak w domu możecie przynieść coś domowej roboty lub zamówić catering. Ozdobić studio możecie z pomocą koleżanek kupionymi girlandami, balonami lub zamówić do tego firmę. Przy okazji w studio możecie np. zorganizować sesję fotograficzną lub zabawę w fotobudce.

Lista prezentów:

Niezależnie od tego czy sama będziesz organizować imprezę, czy komuś to powierzysz, warto oprócz listy gości zasugerować listę prezenty. Możesz wskazać tylko rodzaj rzeczy, których potrzebujesz dla maleństwa, zasugerować ulubione marki czy kolory, albo po prostu napisać konkretne modele, konkretnych rzeczy. Koleżanki będą mogły wtedy zdecydować, że jedna np. kupuje kocyk, a inna śpioszki, byś nie dostała niepotrzebnie kilku takich samych rzeczy. Jeśli wolisz coś droższego, zamiast wielu prezentów, to goście mogą zorganizować zrzutkę.

 

Zabawy, gry:

Zastanawiałam się czy istnieją jakieś tematyczne gry na baby shower, u siebie zapomniałam o tym zupełnie. Ale gdybyście szukały pomysłów, to znalazłam kilka gier na tej stronie Pampers.

taką wyprawkę skompletowałam podczas baby shower ( na zdjęciu tylko brakuje jeszcze 2 paczek Pampersów ;))

Podsumowując. Ja przyjęcie zorganizowałam sama. Wybrałam do tego kawiarnię obsługującą takie przyjęcia i byłam bardzo zadowolona. Puściłam szerszą listę rzeczy potrzebnych dla maluszka. Dałam wytyczne jak ma wyglądać tort. Było bardzo wesoło na naszym spotkaniu. Przede wszystkim większość z nas ma już dzieci i miałyśmy luz wychodząc bez nich. Rozmawiając w szerszym gronie kobiet o własnych porodach po latach, okazuje się , że jest kupa śmiechu. Oglądanie gadżetów dla maleństwa pozwoliło mi poczuć powera do porodu, by szybciej mieć już w rękach maleństwo, które będzie używać tych rzeczy:)

moda ciążowa, maternity clothes, top shop, baby shower, happy mum, pregnant, cake, it's a boy

Na sobie mam koszulę Topshop- już niedostępna w sklepie, ale znajdziesz ją w moich wyprzedażach,

naszyjnik – Splendi by Am

Przy okazji polecam Wam ubrania ciążowe z Top Shop, które znajdziesz tutaj, zwłaszcza w dniach od 21 do 23 listopada. Z okazji Czarnego Piątku  na wszystko będzie 50% rabatu.

W następnym poście, jeśli jesteście ciekawe napiszę o prezentach z babyshower. Dajcie tylko znać w komentarzach, jeśli chcecie.